Írta: Suller Ildikó Tünde
Munkám során sok-sok anyukával találkozom, akikben kudarcélményként él a kézzel való alkotás.
-„Nekem ez nem megy!” –„Nincs türelmem!” –„Ezt nem nekem találták ki!” – Hangzik el nagy, lemondó sóhaj kíséretében. Higgyék el, nem így van! Jöjjenek most velem, kezdjünk egy roppant egyszerű, de gyönyörűséges eredménnyel kecsegtető projektet!
Előkészületek:
- Először nézzünk szét háztartásunk táján! Van-e otthon éles olló? Kicsire és nagyra egyaránt szükségünk lehet. Van-e ragasztó? Stift, vagy folyékony, bármelyik megteszi. Vannak-e színes papírjaink? Vannak-e mintásak? Ha nincs, bátran térjünk be egy papírboltba, kezdetnek elég egy több színből álló fotókarton tömb, és néhány darab pausz papír a másoláshoz.( Ha megtehetjük, vehetünk egy mintás tömböt is!)
- Jó, ha van otthon vonalzó, színes ceruza, zsírkréta, filctoll; és nézzünk szét a láda fiában apró darab színes szalagdarabok, gombok, egyéb apróságok után.
- Következő lépés: menjünk könyvtárba! Válasszunk ki néhány, az évszaknak, vagy érdeklődésünknek megfelelőt az alább felsorolt könyvek közül. Kérjük bátran a könyvtárosok segítségét!
Az előkészületekkel meg is vagyunk!
Válasszunk ki egy viszonylag egyszerűbb figurát, s a leírás alapján kezdjük is el, lépésről lépésre! Minden kiadványhoz mintaív készül. Keressük meg a kiválasztott figura sablonját a mintaíven (számozással jelölik). Rajzoljuk át puha ceruzával pauszpapírra, majd az átrajzolt mintát „színével” lefelé tegyük a megfelelő színű/mintájú kartonra, húzzuk át a vonalakat ceruzával. (Ha nincs pauszpapírunk, zsír-, vagy egyéb átlátszó papírral is dolgozhatunk. Készíthetünk előbb sablont, amit aztán csak körül kell rajzolni, s kivágni a papírból.) Vágjuk ki az egyes részeket, majd ragasszuk össze a leírás alapján. A szemeket megrajzolhatjuk színessel, filctollal, vagy akár lyukaszthatjuk is fekete papírból, ha van hozzá eszközünk (pl. közönséges irodai lyukasztó). A zsírkréta, a színes ceruza jó szolgálatot tehet, hogy a széleket satírozva, arcpírt, bajuszt rajzolva élethűvé, tetszetőssé varázsoljuk a figurát. Kicsi szalagdarabot masnira kötve nyakkendőt, vagy fejecskére tovább díszeket varázsolhatunk. Az elkészült alkotásokkal díszíthetünk ajtót, ablakot, a gyerekszoba falát, egyebet. Több figura felfűzésével függődíszt is készíthetünk.
Nagyon fontos, hogy ne keseredjünk el, ha kezdetben nem elég egyenletes a vágási felület! Higgyék el, a harmadik-negyedik darabnál már sokkal szebb lesz, belejön ám hamar a kezünk! Legyünk türelmesek! Nem baj, ha lassan készül, az sem baj, ha egy-egy darabot újra kell készíteni, az eredmény megéri az időt, fáradtságot!
Tipp:
Ha sok egyforma figurára (virág, levél, stb.) van szükségünk, rakjunk több, (vékony réteg) papírt egymásra, így egy vágással több darab elkészül. Tegyük félre a szép, vagy érdekes mintájú csomagolóanyagot, később biztosan fel tudjuk használni egy-egy figura elkészítésénél.
Ajánlott könyvek:
Ablakképek papírból minden évszakra
Húsvéti díszek papírból kicsiknek és nagyoknak
Karácsonyváró ötletek színes papírból
Tavaszi és húsvéti papírdíszek
Vidám csibék és pimasz nyuszik
Ablakképek kicsiknek és nagyoknak